Administrative team

Prudence Hannis

Director

Caroline Odjick

Assistant Director

Kim Gabriel

Information Officer

Myriam Moar

Finance Clerk

Jean-François Beaudet

Academic Advisor

Sylvie O’Bomsawin

Secretary/Receptionist

Hans Heinrich

Event Coordinator

José-Tomas Arriola

Clinical Supervisor

Myriam Lessard

Psychosocial Support Worker

Claude Panadis

Student Residence Clerk

Lisa-Marie Coocoo

Student life Facilitator – Cultural component

Raphaël Benedict

Documentation Technician

Shuttle Driver

Dominic Gamelin

Maintenance Worker 

Chantavy Pen-Belanger

Network Junior Technician

Stéphanie Ashini

Special Education Counselor

 

Luk Parlavecchio

Outreach Worker

Natasha Coulombe

Liaison Officer

Éric Frenette

Academic Support Agent

Martin Gill

Shuttle Driver

Daliane Turcotte-Guimond

Human Resources Counsellor

Julie Depelteau

Academic Advisor

Stéfanie O’Bomsawin

Organizational and Educational Development Coordinator and Registrar

Lucie Mayrand

Executive Secretary

Geneviève Bellefleur

Special Education Counselor

Oumy Gueye

Finance Clerk

Teaching Staff

Joséphine Bacon

Arts, Letters and Communication – First Nations

 

 

Guy Sioui-Durand

Arts, Letters and Communication – First Nations

Social Sciences – First Nations

 

Charles-Albert Ramsay

Social Sciences – First Nations

 

Nicole O’Bomsawin

 

Social Sciences – First Nations

Jon-Evan Quoquochi

Social Sciences – First Nations

Jennifer Savard

Social Sciences – First Nations

Arts, Letters and Communication – First Nations

David Paulin

Springboard DCS – First Nations

Social Sciences – First Nations

Arts, Letters and Communication – First Nations

Administrative Work for First Nations and Inuit

Julie Bérubé

Social Sciences – First Nations

Arts, Letters and Communication – First Nations

Daniel Brière

Program Coordinator – Arts, Literature and Communication – Indigenous Cinema Profile

Springboard DCS – First Nations

Social Sciences – First Nations

Luk Parlavecchio

Springboard DCS – First Nations

Social Sciences – First Nations

Arts, Letter and Communication – First Nations


Paul Grant

Social Sciences – First Nations

Arts, Letter and Communication – First Nations

 

 

Lise Savard

 

Isabelle Gamelin

Special Education and Indigenous contexts

Phillipe Charland

Arts, Letters and Communication – First Nations

Jimena Terraza

Program Coordinator – Arts, Literature and Communication – First Nations Languages Profile

Social Sciences – First Nations

Fabienne Elliott

Administrative Work for First Nations and Inuit

Claudie Ottawa

Arts, Letter and Communication – First Nations

Émilie Fournier

 

Anna Mapachee

Arts, Letters and Communication – First Nations

Valérie Laforce

Mélanie Gagnon

Special Education and Indigenous contexts

Sophie Laniel

Social Sciences – First Nations

Kathleen Adams

Special Education and Indigenous contexts

Rodrigo Utillano

Administrative Work for First Nations and Inuit

Carol Chiasson

Special Education and Indigenous contexts

Edgar Blanchet

Springboard DCS – First Nations
Social Sciences – First Nations
Arts, Letters and Communication – First Nations

Vincent Gautier-Doucet

Arts, Letters and Communication – First Nations

Marie Pier Paul